תוכנת מחשב שתכנתו חוקרים מאוסטרליה מייצרת משלים הגיוניים ל- 6 מוסרי השכל שונים: שכר ועונש, נקמה, חמדנות, גאווה, פזיזות וציפיות מציאותיות. ומציגה לדמויותיה 22 רגשות שונים.
עידן המשיח?
ובכן, עדיין לא כל כך מהר.
הסיפורים שהתוכנה מייצרת אמנם קוהרנטיים והגיוניים (איכשהו), אבל מבחינה ספרותית עדיין לא נחליף אותם בסיפורי המשלים הקודמים. למה?
הנה סיפור לדוגמה, שפטו בעצמכם (התרגום שלי):
פעם חיו דרקון, פיה ונסיכה. הדרקון שנא את הפיה.
בוקר קיצי אחד הדרקון נתן אוצר לנסיכה. כתוצאה מכך, לנסיכה היה אוצר. הנסיכה הרגישה שמחה שיש לה אוצר. הנסיכה הרגישה הכרת תודה כלפי הדרקון על שנתן לה את האוצר כי היה לה אוצר. הפיה והנסיכה התחילו לאהוב את הדרקון.
זמן קצר לאחר מכן הנסיכה הרגה את הפיה. כתוצאה מכך, הפיה מתה. הדרקון הרגיש שמחה על שהפיה מתה. הדרקון הרגיש הכרת תודה כלפי הנסיכה על שהרגה את הפיה כי הפיה הייתה מתה.
(הנה קישור למקור – כאן)
כן, גם אני חשבתי בדיוק ככה שקראתי את זה…
למי שלא הבין מה פה מוסר ההשכל מדובר בשכר ועונש. הדרקון מקבל שכר על שנתן לפיה את האוצר.

כל העניין הזה די מוזר לי בגלל שני דברים:
1. למה בעצם שתוכנת מחשב לא תוכל לייצר סיפור משל או מעשייה קוהרנטיים וטובים?
כבר במאה הקודמת היה חוקר פולקלור רוסי בשם ולדימיר פְּרוֹפּ שארגן את כל המעשיות בעולם לרשימה של 31 פעולות שמתרחשות תמיד במעשיות (לא בכל מעשייה מופיעות כולן, אבל תמיד יבואו באותו הסדר). כל מה שצריך זה שתוכנת מחשב תארגן אותם בצורה נכונה, נכניס לשם את דמות הגיבור והופ, יהיה לנו סיפור.
זה לא אמור להיות קשה כל כך, כך נראה לי.
ואולי דווקא כן?
אולי יש משהו בשפה, באופן החשיבה ובשילוב המדויק של המשפטים לכדי סיפור שהוא מעבר לבניית שרשרת מוטיבים? שיש בו משהו מהקסם של החשיבה והדמיון האנושי?

2. מוזר לי שהחוקרים בחרו להכניס רגשות. דווקא במשלים ומעשיות אין אזכור כלל למחשבות ורגשות. בכלל. תמיד. זה חלק מחוקי הז'אנר. ברגע שהם בחרו לכתוב משל ולהכניס אליו רגשות ברור שזה לא יהיה משל אמיתי והם כבר בדרך לקטסטרופה ספרותית.

בכל אופן, אם אתם רוצים ללמוד איך באמת בונים עלילה (ועוד הרבה דברים אחרים) הצטרפו אלי לקורס האינטרנטי "הפוך לסופר ב- 10 שעות"

אז מה דעתכם על התוכנה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לחצו כאן לפתיחת צט
צריכים עזרה?
כתיבה טובה
שלום לך.
איך אנחנו יכולים לעזור?