שיווק ספרים אלטרנטיבי – חלק 1 – קבוצות סופרים

כולנו יודעים עד כמה קשה מצבו הפיננסי והשיווקי של הסופר. אם הספר מתקבל בהוצאה לאור גדולה ומגיע לחנויות, הסופר מקבל תמלוגים עלובים על כל עותק שנמכר, ותמלוגים עוד יותר עלובים על ספרים שנמכרים במבצעים השונים. אם לעומת זאת, הסופר מוציא את הספר במימון עצמי, הוא מוצא את עצמו בבעיה ענקית של שיווק. הוא נתקע עם המון עותקים במחסן ולא מצליח למכור אותם, או מוכר במחירי הפסד.

לסופר, ובמיוחד לבעל ספר ראשון, קשה מאוד עד בלתי אפשרי להחזיר את ההשקעה הכספית בספר (שלא לדבר על השקעת הזמן בכתיבה…)

לכן אני יוצאת עכשיו בסדרת כתבות המציגות אלטרנטיבות לשיווק, כדי שיהיו לכם כמה רעיונות ואופציות למי שכבר הוציא ספר ולמי שמתכנן.

אופציה 1 – קבוצת סופרים

יוסיפיה פורת הוציאה במימון עצמי אוסף סיפורים קצרים המבוססים על חייה בשם 'פניצילין', וספר ילדים בשם 'הארונית הקסומה של סבתא', ומצאה את עצמה באותה נקודה בעייתית בשיווק. ספריה הגיעו לחנויות הספרים, אך נדחקו לפינות נדחות ועלומות של מדפי החנויות וכמעט לא נמכרו.

לא מזמן היא פגשה סופרות נוספות שהיו באותו מצב כמוה, והן החליטו לעשות מעשה – הן חברו יחדיו לקבוצה אשר עוזרת לשווק זו את ספריה של זו, ומאז ראו הרבה יותר מכירות.

הן בעצם משתתפות יחד בעלויות של דוכנים בירידים שונים, וכך יכולות להרשות לעצמן לפתוח דוכני ספרים באותם ירידים. גם השיחה והסיפור האישי שלהן מול העוברים ושבים תופס קונים פוטנציאלים וגורם לעליית המכירות.

אני פגשתי את יוסיפיה כשעמדה בדוכן בבית נגלר שבקריית חיים, וראיתי במו עיני איך פניה פשוטה בסגנון: "שלום, אנחנו קבוצת סופרות שהחליטה להתאגד כדי לעזור זו לזו לשווק את הספרים שלנו," גרמה לאנשים לעצור, להציץ בספרים, לשוחח עם המוכרת-הסופרת, וגם לרכוש. גם אני לא התאפקתי ורכשתי ספר ילדים בשם "הספר של ימימה התולעת" מאת נועה רפאלי, שבתי בת השנה וחצי התלהבה ממנו מאוד ונהנית לשזור את ה'תולעת' בחורים שבספר.

הנה דבריה של יוסיפיה לגבי יעילות הקבוצה: "כל אחת מאיתנו תורמת את חלקה במה שהיא יודעת הכי טוב לעשות. גילי ["סיפורו של עיגול"] הכינה לוגו לקבוצה, שעל שמה "ספרים וכותבים" החלטנו ביחד. נועה ובעלה ברק בנו לנו דף בפייסבוק ואו טו טו יהיה לנו אתר, וקטלוג עם ספרינו. אני נוברת באתרים ומחפשת לנו מקום שיתאים, וכו'.

אנו עומדים בדוכנים ובירידים במקומות שונים בארץ .אנו מוכרות את הספרים אחת של השניה אותם למדנו ואף רכשנו לעצמנו, מתוך פרגון הדדי, שמחות על כל מכירה.

בזמן  הקצר שחלף מאז הוקמה הקבוצה, הספקנו ל'עשות גלים'. אנשים עוצרים ליד הדוכן, קוראים את הפלקט מאיר העין שבו מסופר סיפורנו, מתעניינים ומביעים הזדהות, ושמחים לשוחח איתנו על ספרינו ולקבל הקדשה וחתימה אישית. פגשנו את מנהלת פורום סופרים באתר "תפוז" ואחראית במ.ט.י צפון שהבטיחו לסייע. וסופרים נוספים שמבקשים להצטרף.

בינתיים המכירות נאות. עדיין הם לא 'בשמיים'  אך הם מעודדות אותנו להמשיך ולהשקיע זמן וכוחות. הקבוצה עדיין בהתהוות והפעילות עדיין בחיתוליה. ברור שאנו זקוקים לעוד ידיים מחליפות במרכז, באזור ירושלים ובדרום, ולרעיונות נוספים שיקפיצו אותנו קדימה.

תמצאו אותנו בירידים הקרובים שאת תאריכיהם נפרסם מעת לעת. כמובן שאפשר להזמין את ספרינו גם בדואר.

קישור לדף הפייסבוק שלנו –   http://www.facebook.com/groups/books.N.writers

אז שיהיה בהצלחה!

****אם ידוע לכם על מיזם שיווקי נוסף שעוזר לכותבים נשמח לשמוע על כך!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לחצו כאן לפתיחת צט
צריכים עזרה?
כתיבה טובה
שלום לך.
איך אנחנו יכולים לעזור?