עם פתיחת ההרשמה לתכנית תרגילי הכתיבה בה נשלח אליכם למייל תרגיל כתיבה פעם בשבועיים לכתיבת סיפור קצר, עלתה מרבים מכם השאלה: "מה האורך של סיפור קצר?" "כמה מילים יש בסיפור קצר?"

אז החלטתי לסכם ולאגד לכם את כל המידע כאן.
קודם כל, הדבר החשוב ביותר הוא איכות הסיפור ולא אורכו. אף עורך או הוצאה לאור לא יגידו לכם להוסיף לכתב היד עוד 3 מילים או 300 מילים רק כדי שהספר יוכל להיחשב לרומן. כך שההגדרות כאן באות כדי לתת לכם סדר גודל בלבד.

סיפור קצר: עד ‏7,500 מילים. בדרך כלל בין 1000- 7500.
יש המחלקים גם ל- "סיפור-בזק" סיפורים באורך 100- 1000 מילה המופיעים יותר במגזינים, ול- "מיקרו-סיפור" סיפורים בעלי פחות מ- 100 מילים.  המיקרו-סיפור הידוע ביותר הוא בעל 6 מילים בלבד ומיוחס לארנסט המינגווי שכתב: "למכירה: נעלי תינוק. מעולם לא נלבשו." לדעתי האישית זה אינו סיפור כלל, אלא רק רמז לכך שיש סיפור מאחורי המילים. זאת כיוון שאין כאן עלילה או דמויות. אני בהחלט ממליצה לכם לכתוב סיפורים קצרים מעל 1000 מילים לפחות כי מניסיון יש הרבה בעיות עם סיפורים קצרים יותר. בעיקר בתחום האווירה והחוויה והתיאורים הלוקים בחסר, אבל גם ברמת העומק הפסיכולוגי של הדמויות.
נובלטה: בין 7,500 ל-‏17,500 מילים.
הנובלטה בעייתית מבחינת פרסום. היא ארוכה מדי לפרסום בכתבי עת או להשתתפות בתחרויות סיפורים, אבל קצרה מדי מכדי להוציא לאור כספר. בדרך כלל ישולבו בספר שתיים-שלוש נובלטות או נובלטה עם כמה סיפורים קצרים.
נובלה: בין 17,500 ל-‏40,000 מילים.
הנובלה יכולה גם היא להצטרף לעוד כמה סיפורים קצרים לספר אחד, והיא יכולה גם לצאת לאור באופן עצמאי במקרים מסוימים. היא מתאימה מאוד לצאת כספר דיגיטלי למשל, אך גם בדפוס, תלוי בז'אנר, בנושא ובפוטנציאל הרכישה. כבר היו מקרים בהם נובלות אהובות הוארכו לרומן.
ספר, רומן: 40,000 מילים ומעלה.
אם הספר שלך מתקרב או עובר את סף ה-100,000 מילים כדאי לשקול קיצוץ רציני או חלוקה לשני כרכים או לטרילוגיה. ספר ארוך מדי הוא יקר מאוד להפקה, אך מחירו בשוק שווה לספרים אחרים ולכן בעל סיכון גבוה יותר להפסד כספי.
לגבי ספר ילדים: האורך תלוי כמובן בגיל הילד אליו מופנה הספר ויכולת זמן ההקשבה והריכוז שלו, אבל לילדים קטנים לא פחות חשוב זמן ההקראה מהצד של ההורה שצריך להשקיע את הזמן הזה בקריאת הספר, לרוב לפני השינה במצב של עייפות ורצון לספר קצר ככל האפשר או שנאלץ להקריא את הסיפור כמה פעמים רצופות. ככלל אצבע, דאגו שלא ייקח יותר מעשר דקות בממוצע להקריא את הסיפור בקול.

3 מחשבות על “אורך של סיפור”

 1. Johnny Kagan

  האם סיפור קצר וקולע עם מסר חד וברור הוא מספיק או שמה שצריך להשמיע קול אמיתי בשטח?

  1. לצערי, אני לא לגמרי מבינה למה אתה מתכוון.
   בגדול, כל סיפור צריך לכתוב במספר המילים הנכון לו. שלא יהיו מילים מיותרות ולא חסרות.

 2. עדית אור

  ליהונתן גפן יש ספר שירים שבו יש שרשרת של שירים שבתוכן השיר הישראלי הקצר שנכתב

  קוראים לשיר – השיטה הסינית
  השיר: מחטים זה הדבר האחרון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לחצו כאן לפתיחת צט
צריכים עזרה?
כתיבה טובה
שלום לך.
איך אנחנו יכולים לעזור?